Drukuj mądrze i oszczędnie

Dla wielu osób samo kupno drukarki to podstawowy i w zasadzie jedyny wydatek, z jakim liczą się podczas tego rodzaju inwestycji. Niektórym gdzieś w głowach brzmi jeszcze echo ewentualnego doposażenia w zapasowe tonery lub tusze, ale z kolei wydaje się tak odległe, że niemal nierzeczywiste. Tymczasem na prawidłowe funkcjonowanie takiego sprzętu składa się mnóstwo czynników i niekonieczne są one tanie. Na szczęście istnieją odpowiednie metody, pozwalające nieco zabezpieczyć się przed przykrymi wydatkami.

Minimalistyczny internet

Dzisiejszy użytkownik komputera z pewnością nie wyobraża sobie pracy bez internetu. To właśnie w nim jest w stanie znaleźć odpowiedzi na niemal wszystkie nurtujące go pytania. Często też, chcąc zabrać ze sobą odnalezione w sieci informacje, a z kolei nie chcąc zabierać w miejsce docelowe laptopa, decyduje się na drukowanie całych stron z pożądaną treścią. I tu popełnia poważny błąd, którego mógłby się ustrzec, gdyby tylko wcześniej pomyślał.

https://www.strefadrukarek.pl/

Jak powszechnie wiadomo, na domenach internetowych zewsząd atakują nas setki reklam. Przetworzenie takiej strony na papierze to marnotrawstwo tuszu. Zanim wydamy żądaną komendę naszej drukarce, warto w ustawieniach przeglądarki zaznaczyć odpowiednią opcję, usuwającą niechciane ogłoszenia. Można również zdecydować się na inną, nieco pracochłonną metodę. Mianowicie wystarczy interesujący tekst skopiować do edytora tekstu i z jego poziomu przetworzyć go na wersję papierową. Bez reklam, bez zbędnego zużycia atramentu.

Podwójna oszczędność

Nikt nie zawraca sobie głowy papierem. W końcu kupujemy całą ryzę, a nawet kilka i z założenia ten zapas ma wystarczyć na długi czas. Jednak szybkość kurczenia się zgromadzonego materiału jest ściśle uzależniona od ekonomiki pracy drukarki. Przecież nie zawsze piszemy wysokiej rangi pisma do ważnych instytucji, gdzie należy zadbać o optymalną szerokość marginesów i czytelny układ tekstu. Wręcz przeciwnie – często nasz sprzęt „wypluwa” tekst, który po jednym przeczytaniu ląduje w koszu. I właśnie tym sposobem tracimy pieniądze zarówno na papierze, jak i na tuszu. Oczywiście najlepiej w tej sytuacji byłoby zapoznać się z pożądaną treścią już na ekranie komputera i na tym poprzestać, jednak jeśli już musimy skorzystać z drukarki, zdecydujmy się na dwustronny wydruk, w dodatku z opcją kilku stron na jednej kartce. We właściwościach oprogramowania znajdziemy też polecenie, obniżające ogólną jakość materiału. Bo skoro to nie jest nic ważnego, z powodzeniem możemy zastosować wszystkie wyżej wymienione rozwiązania.

„Napakowana” drukarka

Większa wydajność równa się większej mocy przerobowej. To stwierdzenie nie musi tylko odnosić się do komputera, może również dotyczyć drukarki. Rozbudowanie pamięci RAM rozszerzy pamięć urządzenia, przez co lepiej będzie sobie radzić z przetwarzaniem poleceń, zwłaszcza tych dotyczących wydruku o dużej objętości. Niestety nie wszystkie maszyny mają możliwość rozwinięcia tego typu opcji, dlatego, zanim zaczniemy szperać w podzespołach, warto zapoznać się z treścią instrukcji obsługi.

Innym rozwiązaniem, przyspieszającym działanie naszego sprzętu drukującego, jest bezpośrednie podłączenie go do przyłącza sieciowego. Szereg dostępnych obecnie urządzeń dysponuje gniazdem USB lub modułem Wi-Fi, jednak niekoniecznie te rozwiązania gwarantują optymalną szybkość realizacji zadań. Tymczasem podłączenie kablowe jest niezawodne i wydajne. Praktycznie każde urządzenie dysponuje takim łączem, dlatego nieskorzystanie z niego byłoby przysłowiowym strzałem w kolano. Czasem niekoniecznie opłaca się słuchanie pochwał na temat technologii bezprzewodowych, a z kolei zaufanie staremu, wypróbowanemu kablowi może przynieść o wiele lepszy efekt.