Na jakie kierunki studiów najczęściej zapisują się młodzi Polacy?

Statystyki placówek oświatowych pokazują jednoznacznie, że absolwenci liceów najczęściej wybierają studia związane z informatyką, psychologią, zarządzaniem czy inżynierią budowlaną. W tym artykule omawiamy sytuację w szkolnictwie wyższym. Chcesz być na bieżąco? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Magisterka odstawiona na bok

Zazwyczaj młode osoby idące na studia chcą ukończyć studia pierwszego i drugiego stopnia. Obecnie ten trend został mocno zahamowany. Okazuje się, że coraz więcej osób kończy jedynie studia pierwszego stopnia. Taka decyzja jest często podyktowana chęcią podjęcia już pracy zarobkowej. Dane pokazują, że z każdym rokiem ubywa studentów studiów drugiego stopnia o średnio 6 tysięcy. Trendy na rynku edukacyjnym pokazują, że najczęściej młodzi Polacy wybierają studia publiczne w trybie stacjonarnym. Nie ma co się dziwić, w końcu takie studia pokazują życie studenckie, pozwalają zdobyć odpowiednią wiedzę i są z natury darmowe.

Informatyka jako numer jeden

Szkoły wyższe oferują rozmaite kierunki studiów wyższych i studiów podyplomowych tj. edukacja dla bezpieczeństwa (studia podyplomowe, e-learning). Biorąc pod uwagę jednak same studia absolwenci szkół średnich decydują się najczęściej na studiowanie informatyki. W ciągu roku na kierunkach związanych z IT studiuje aż 50 tysięcy osób. Trochę mniejszą popularnością cieszą się kierunki tj. psychologia, zarządzanie czy ekonomia.

Po studiach wiele osób decyduje się także dla uzupełnienia wiedzy na studia podyplomowe. Doskonałym przykładem jest kierunek edukacja dla bezpieczeństwa (studia podyplomowe e-learning). W przypadku zwykłych studiów da się zauważyć, że młodzież wybiera studia techniczne, ponieważ one najbardziej umożliwiają zdobycie upragnionego zawodu, gdzie zarobki pozwalają prowadzić życie na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o studia techniczne, to oczywiście najwięcej osób zapisuje się na Politechnikę.