Czy reklamy piwa znikną z telewizji?

Obecne od dawna w telewizji reklamy piwa zostały wzięte pod lupę Ministerstwa Zdrowia, które planuje wprowadzić nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, mającą polegać na wycofaniu reklam piwa z emisji w godzinach 20-23, a wprowadzeniu ich jedynie w godzinach nocnych – od 23 do 6 rano. Ministerstwo uzasadnia swoją decyzję faktem, że alkoholizm jest wciąż dużym problemem wśród Polaków, a ograniczenie nadawania reklam piwa miałoby pozytywnie wpłynąć na wybory obywateli.

Obecnie reklamy piwa mogą być nadawane w radiu, telewizji, kinach i teatrach w godzinach 20-6, jednak już wkrótce miałoby się to zmienić. Nowelizacja w znacznym stopniu dotknie wpływy z reklam telewizyjnych, gdzie najczęściej pojawiają się reklamy piwa. Istnieje również obawa, że jeśli zmniejszy się ilość sprzedawanego alkoholu w Polsce, spadną również wpływy Skarbu Państwa z podatku akcyzowego.

Producenci piwa jednoznacznie stwierdzają, że najwięcej zysków z reklamy telewizyjnej mają podczas emisji spotów w godzinach 20-23, ponieważ jest to czas, w którym większość Polaków zasiada przed telewizorami. W dni powszednie 23 jest godziną, o której Polacy kładą się spać, gdyż następnego dnia większość z nich wstaje do pracy. Osoby, które oglądają telewizję między 23 a 6, należą do zdecydowanej mniejszości. Producenci piwa zapowiadają, że będą rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia, któremu przedstawią swoje stanowisko i wskażą negatywne skutki planowanej nowelizacji. Do tej pory producenci piwa na reklamy telewizyjne przeznaczali 2/3 całego budżetu, który mieli do dyspozycji na cele reklamowe, czyli ok. 15 mln złotych miesięcznie. Jeśli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, prawdopodobnie środki te zostaną przeznaczone na inną formę reklamy, gdyż emisja między 23 a 6 nie będzie się w ogóle opłacać.

Zyski z reklam stracą również stacje telewizyjne, które wiele spotów piwa emitują właśnie w godzinach 20-23, czyli najdroższym czasie antenowym. Warto zauważyć, że w innych krajach nie zdecydowano się dotąd na wprowadzenie tak restrykcyjnych zmian.