Rola magnezu w wielkości plonów

Na to, jak rolnicy zakończą sezon wpływa wiele czynników. Z pewnością nie bez znaczenia jest odpowiednia ilość opadów. Musi być ona optymalna. Zbyt dużo, jak i zbyt mało wody będzie skutkowało tym, że rolnicy będą odnotowywali straty, a owoce oraz warzywa będą w sklepach dużo droższe niż zazwyczaj. Ale pogoda to jedno, a drugie, to gleba.

Jeżeli nie zadbamy o jej odpowiednie nawożenie, to wtedy również możemy się spodziewać małych plonów. Bo w zdecydowanej większości ziemia w naszym kraju jest kwaśna, co oznacza, że rośliny nie będą na niej rosły, ponieważ nie będą mogły pobierać z ziemi substancji odżywczych. Żeby temu zapobiec, konieczne jest odkwaszenie gleby. Kolejny problem rolników to niedostateczna ilość magnezu w ziemi. Tu z kolei musimy zadbać o nawozy magnezowe, które te niedobory uzupełnią.

Uzupełnianie magnezu

Szacuje się, że około pięćdziesiąt procent ziem polskich ma niedobory magnezu. A że rośliny pobierają go w dużych ilościach, to jeśli chcemy żeby rosły i przynosiły duże plony, musimy je im dostarczać w postaci nawozu. Warto wiedzieć, że magnez pełni w organizmie rośliny bardzo ważne funkcje, m.in. bierze udział w budowie chlorofilu. Jeżeli doprowadzimy do jego niedoboru, wówczas musimy liczyć się z tym, że rozwój rośliny ulegnie znacznemu pogorszeniu, co będzie miało wpływ na plony.

Niedobory magnezu – jak rozpoznać?

Czy można gołym okiem dostrzec to, że roślina „prosi się” o nawozy magnezowe? W pewnym sensie tak, ponieważ niedobór magnezu uwidacznia się na liściach rośliny. Zazwyczaj gdy brakuje im tego pierwiastka, zaczynają żółknąć, ich liście mogą stawać się marmurkowate oraz przebarwione. Przy czym pamiętajmy, że w pierwszej kolejności skutki niedoborów będą widoczne na liściach starszych, a dopiero później na młodych… Obserwuj swoje rośliny, dbaj o nie, a one na pewno się za to odwdzięczą. Stosuj nawozy magnezowe i ciesz się dużymi plonami!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *