Dwa typy jonizatorów rozwiązujące problemy z ładunkami elektrostatycznymi

Rozwiązują problem z nadmiernym poziomem ładunków elektrostatycznych w wielu branżach. Proces etykietowania, pakowania i inne mogą wytwarzać nieprzyjemne wstrząsy, które wpływają negatywnie na zdrowie człowieka oraz sprzętem elektronicznym. Jak temu zapobiegać? W ofertach producentów dostępne są jonizatory, które zasilane są powietrzem oraz te, które nie wymagają tego typu energii.

Czym charakteryzują się produkty do neutralizacji nadwyżki ładunków elektrostatycznych?

Produkty neutralizujące ładunki elektrostatyczne, czyli jonizatory eliminują niekorzystne elektryzowanie się w warunkach przemysłowych i nie tylko. Wiele materiałów, m.in. papier, tworzywa sztuczne oraz tkaniny posiadają zrównoważony poziom ładunków dodatnich i ujemnych, jednak ten stan ulega zmianie w momencie tarcia. Zaburzona zostaje równowaga elektryczna. Jonizatory potrafią przywrócić poprzedni stan, gdyż doprowadzają ilość jonów dodatnich i ujemnych do powierzchni obiektu, tak aby wyeliminować ładunki elektrostatyczne.

Jakie problemy powodują nadwyżki ładunków elektrostatycznych?

W momencie zachwianej równowagi elektrostatycznej do produktów łatwiej przywiera pył, a także on sam przykleja się do łożysk, ram maszyn. Często też dochodzi do rozdarcia, zakleszczenia lub zwijania się materiałów. Najbardziej niebezpieczne jest zjawisko, którego skutkiem jest pojawienie się niebezpiecznych iskier lub całkowitego wyładowania. Stąd też jonizatory używające sprężonego powietrza są w stanie zapobiec takim sytuacjom.

Dejonizatory do kontroli ładunków elektrostatycznych z powietrzem i bez powietrza

Urządzenia wykorzystujące powietrze do neutralizowania ładunków elektrostatycznych pozwalają na uzyskanie efektów z dużych odległości. To one zdmuchują zanieczyszczenia, które przyciągają wyładowania. Wywiew sprężonego powietrza można w tym przypadku regulować. W przypadku lekkich materiałów powietrze może tylko przeszkadzać, stąd należy wykorzystać jonizatory do zadań krytycznych.