Mnogość weselnych tradycji

Co kraj to obyczaj

Tak jak ludzie zawierają małżeństwa tak całym świecie, tak każdy kraj posiada swoje tradycyjne obrządki, zabawy czy nawet psikusy, związane z młodą parą. I tak w Niemczech w przeddzień wesela panuje zwyczaj rozbijania talerzy, który nazywa się „Polterabend”. W Polsce jest on praktykowany w zachodniej części. Wówczas, zgodnie z tradycją, sąsiedzi na szczęście młodej parze rozbijają butelki lub inne szkło.

W Szwecji panuje zwyczaj całowania panny młodej na weselu. Goście zwykle czekają, aż pan młody się oddali na chwilę i wówczas ustawia się kolejka do całowania panny młodej.

Natomiast w Danii na weselu pan młody oddaje skarpetkę paniom. Mają one za zadanie wyciąć dziurę –  od tego momentu należy on tylko do żony. Duńczycy na uroczystości weselnej mają zwyczaj ściskania się i całowania.

We Włoszech młoda para na zabawie weselnej je ze wspólnego talerza zupę i miód. Tradycja ta ma zapewnić im słodycz i rozkosz.

Z punktu widzenia Europejczyka ciekawe tradycje panują również na innych kontynentach. W Maroku na przykład, panna młoda przed ślubem bierze kąpiel w mleku, a na jej ciele henną malowane są misterne wzory. Samo wesele zaś, potrafi trwać nawet tydzień.

W Chinach panuje zwyczaj strzelania do żony specjalnymi strzałkami, które są później łamane. Obowiązuje również zasada, żeby ślub brać w godzinach niepełnych. Ma to symbolizować wzrost szczęścia i powodzenia.

Bez względu na to gdzie się znajdujemy wszędzie obowiązuje ta sama zasada, że panny młode zakładają suknie ślubne. Oczywiście nie wszędzie są one takie same. Każdy region przez wieki wypracował swoje własne tradycje, które są kultywowane również w stroju.

Białe suknie ślubne jakie wszyscy znamy najpopularniejsze są właśnie w Europie, co nie znaczy, iż nie dotarły one również do innych zakamarków naszego świata. Japonia i Chiny to kraje gdzie wiele młodych dziewcząt wybiera białe suknie zamiast tradycyjnego ślubnego kimona.