Obuwie chroniące przed efektami ESD

Elektryczność statyczna jest zagadnieniem, która pojawia się coraz częściej w ramach stanowisk pracy w wielu branżach. Skupiające się coraz większe pokłady ładunków elektrostatycznych wytwarzane są przez urządzenia, materiały, których coraz więcej wokół nas. Nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia i życia oraz dla urządzeń elektrycznych wstrząsy elektryczne  stały się jednym z głównych tematów dotyczących problemów BHP. Specjaliści proponują przede wszystkim obuwie, które ma chronić pracownika przed efektami ESD.

Problem, który jest, ale nie widać go

Wyładowania elektrostatyczne są widoczne w postaci iskry dopiero przy ładunku powyżej 5000 V. W pracy chyba każdy miał styczność z elektryzującą się klamką, iskrzeniem w trakcie zdejmowania ubrania, które zostało wykonane z włókien syntetycznych. W ramach rozwoju technologicznego problem ten w miejscach pracy zaczął być coraz bardziej zaawansowany. W wielu miejscach pracy, to właśnie pracownicy stają się głównym źródłem wyładowań.

Stosowna kontrola wobec efektom ESD

Generowane przez ludzkie ciało ładunki mogą być niebezpieczne, gdy przekroczą określone normy. Poruszanie się, czy siedzenie może zapoczątkować wzrost napięcia. Krzesło ESD oraz inne przedmioty mające na celu ochronę przed wyładowaniami zostały objęte odpowiednimi normami, tak aby sprostać pokładanym w nich wymaganiom. Także obuwie ESD wykonane z odpowiednich materiałów umożliwi odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Na podeszwach umieszczone są materiały o podwyższonej przewodności.

Właściwości obuwia ESD

Specjalistyczne obuwie ESD stosuje się praktycznie w każdej branży. Pracownicy z sektora elektronicznego, komputerowego czy samochodowego używają je na co dzień. Dla obuwia obowiązującą normą jest EN 61340-5-1. W zapisach został określony opór elektryczny kwalifikujący się w przedziale 7,5×105Ω a 3,5×107Ω (0,75 MΩ do 35 MΩ). Za sprawą ochronnych butów przed ESD podczas tarcia w trakcie chodzenia nie dochodzi do niebezpiecznych wyładowań elektrostatycznych.