Polskie tradycje ślubne

Tradycyjne przygotowania

 

Od lat wśród różnego rodzaju tradycji ślubnych są i takie, które ocierają się o swego rodzaju zabobony. Jak choćby tradycja, iż najbardziej obleganymi miesiącami do ślubu są te, w których nazwie występuje litera „r”. Nie powinno też zawierać się ślubu w adwencie, wielkim poście, maju czy listopadzie. Pan młody nie powinien widzieć sukni narzeczonej wcześniej niż w dniu ślubu, a panna młoda powinna mieć przy sobie coś starego,  nowego, pożyczonego i coś niebieskiego – zwykle jest to podwiązka.

Tradycje ślubne

Panny młode zwykle wybierają białe suknie ślubne, choć obecnie inne kolory też są modne. Choć welon wciąż jest chlubną tradycją, to wiele panien wybiera wianki lub fascynatory. Najważniejszą tradycją ślubną jest pocałunek młodej pary na przypieczętowanie zaślubin.

Tradycją po dziś dzień jest orszak weselny. Kiedyś para młoda i goście pieszo kroczyli na wesele, obecnie taki orszak tworzony jest z samochodów.

Tradycje weselne

Oczywiście mamy też piękne tradycje dotyczące samego przyjęcia weselnego, gdzie państwo młodzi po przybyciu na salę weselną są witani chlebem, solą i kieliszkiem wódki. Oczywiście pan młody powinien przenieść żonę przez próg, a na sali państwo młodzi po wypiciu szampana rzucają kieliszkami by rozbiły się na szczęście.

Wielką tradycją jest wznoszenie toastów, przyśpiewki i pierwszy taniec pary młodej. Około północy następują oczepiny z zabawami, rzucaniem welonem i krawatem w kierunku niezamężnych gości.