Tradycja ślubnych rocznic

Stare dobre małżeństwo

Zawarcie związku małżeńskiego, ta cała otoczka związana ze ślubem i przyjęciem weselnym, z wyborem ślubnych kreacji, często jest kultywowana w dalszych latach małżeństwa poprzez obchodzenie kolejnych rocznic ślubu.

Ogólnie w naszej tradycji rozróżniamy aż dwadzieścia osiem różnych nazw dla kolejnych rocznic. Przez pierwsze piętnaście lat małżeństwa, każdemu kolejnemu wspólnie przeżytemu roku nadana jest inna nazwa. Później tradycja nadaje nazwy rocznicom co pięć kolejnych lat. Im dalej, tym szlachetniejsze stają się nazwy, na przykład pięćdziesiąta rocznica ślubu nazywa się „złotą”. I właśnie z tej okazji można uzyskać medal „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, który nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Świętowanie rocznic ślubu

W związku z kolejnymi rocznicami zawarcia związku małżeńskiego wiele par świętuje je na swój własny sposób, skromnie bądź z przepychem, jednak zwykle pary świętują okrągłe rocznice.

Wiele par z okazji trzydziestej bądź pięćdziesiątej rocznicy decyduje się na odnowienie małżeńskiej przysięgi. Niekiedy wygląda to wręcz jak kolejne wesele. Pary ubierają się w typowe stroje weselne – suknie ślubne i garnitury. Jest to niezwykła okazja, by wspólnie z całą rodziną spędzić cudowny czas, tylko tym razem na przyjęciu obecne są już nawet wnuki „młodej pary”.

Ciekawostką jest, iż pewna para z Wielkiej Brytanii, Carole-Ann i Jim Stanfield w swoją pięćdziesiątą rocznicę ubrali dokładnie te same stroje, które mieli na sobie w dniu ślubu.