W jaki sposób zabezpieczyć strefę EPA? Czym jest strefa EPA?

W firmach o profilu produkcyjnym, laboratoriach oraz serwisach elektronicznych należy wydzielić strefę Electrostatic Protected Area – w skrócie strefa EPA. To w jej granicach tworzy się miejsce, gdzie absolutnie zostały wyeliminowane wyładowania elektrostatyczne. W EPA dopuszcza się pola elektrostatyczne o maksymalnym wyładowaniu 100 V/cm. Specjalne bramki obrotowe są w stanie zabezpieczyć wydzieloną część pomieszczenia lub cały obszary pracy.

Największa grupą zagrożeń jest człowiek

Co jest źródłem niepokojących wyładowań elektrostatycznych? Niemal zawsze są to pracownicy, którzy nawet nieumyślnie w ten sposób mogą doprowadzić do zniszczenia elementów narzędzi, sprzętów. Szacuje się, że wartość potencjałów w chwili wykonywania czynności to kwestia kilkuset woltów do kilkunastu, rzadziej kilkudziesięciu kilowoltów. Powstające niemal podczas każdego ruchu wyładowania są w stanie uszkodzić elementy lub układy. Wyładowania elektrostatyczne doprowadzają do licznych przekłamań podczas pracy urządzeń lub też nawet błędy w układach programowalnych.

Zabezpieczenie stanowisk pracy

Wspomniane strefy EPA, które oddzielają bramki obrotowe muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Wspomniana forma ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi  może posiadać przenośną konstrukcję na platformie, a także piktogram diodowy, który sygnalizuję stan przejścia. Bramki obrotowe można dostosować praktycznie do każdej sytuacji. Nawet w przypadku ewakuacji można wymusić jej otwarcie.