Akumulatory motocyklowe – najgorętszy temat wiosny

Wiosna budzi przyrodę, a pierwsze ciepłe dni każą zejść do garażu i obudzić naszego rumaka z zimowego snu. Nie będzie to łatwe, jeśli w ponurym i ciemnym okresie zimowym nie zadbaliśmy o sprawność naszego akumulatora. Niestety, każdy wymaga odpowiednich zabiegów, by móc rozpocząć sezon wraz z pierwszą serią ciepłych dni.

Jak zimą utrzymać akumulatory motocyklowe w formie?

O sprawność naszego akumulatora trzeba zacząć się troszczyć już późną jesienią, kiedy sezon się kończy. Najlepiej w okresie zimowania wymontować go i przechowywać w stałej temperaturze pokojowej. Zbyt niska temperatura skróci drastycznie czas eksploatacji akumulatora, ponieważ przyspiesza samorozładowanie. Trzeba pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczenia i unikania otwartego ognia. Kolejne czynności zależą od rodzaju zastosowanej w akumulatorze technologii. Jedne baterie należy ładować kilka razy podczas zimowania w garażu, inne wymagają tylko jednego naładowania, a są producenci, którzy przekonują, że ich produkt nie wymaga ładowania przez pół roku!

Kiedy nie ma już nadziei…

Niestety, uczymy się na błędach. Niewłaściwa eksploatacja czy zabiegi podczas zimowania mogą przynieść nieodwracalne skutki. Nie pomogą zaklęcia i nieparlamentarne słowa. Rumak nie ruszy, a budżet na paliwo się zmniejszy, bo konieczny będzie zakup nowego akumulatora. I tu zaczyna się prawdziwe szaleństwo. Fora internetowe aż kipią od tysięcy porad doświadczonych profesjonalistów. Szkoda, że z tych doświadczeń wynikają zupełnie różne wnioski. Sytuacja się komplikuje, gdy zaczynamy czytać porady producentów. Trudno tu odróżnić dyskretny marketing od fachowej porady.

Akumulatory motocyklowe – który wybrać?

Wybór baterii zależy przede wszystkim od naszego motocykla. Można sprawdzić w katalogach dostępnych w Internecie, jaki akumulator jest polecany do naszej maszyny, wystarczy znać markę, model i rocznik. Sugerowanie się poprzednim typem akumulatora jest o tyle sensowne, jeśli jego parametry są zgodne z zaleceniami producenta. Przy kupnie używanego motocyklu lepiej zasięgnąć fachowej porady. Takiej z pewnością nam udzieli sprzedawca w profesjonalnym sklepie zajmującym się sprzedażą akumulatorów.

Bajery kosztują

Kupując nowy akumulator, trzeba wziąć pod uwagę również dodatkowe wyposażenie naszego motocykla. Podgrzewane manetki, nawigacja czy system ABS wymaga akumulatora bardziej odpornego na większe wyładowania czy obciążenia. Nie bez znaczenia dla naszych osiągów jest waga samej baterii. Akumulatory motocyklowe różnią się między sobą nie tylko szerokim wachlarzem cenowym, warto zapytać o radę doświadczonego sprzedawcy, który powinien dobrać optymalną baterię do indywidualnych potrzeb naszej maszyny.