Nagrody Nike 2017 rozdane – znamy laureatów!

7 września poznaliśmy siódemkę finalistów najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Polsce. Od tego momentu miłośnicy Nike mieli czas na nadrobienie lektur i wyrobienie własnej opinii o każdej z nich. 1 października odbyła się gala, podczas której poznaliśmy laureata tegorocznej Nagrody Nike.

Cezary Łazarewicz 21. laureatem Nike!

Po raz pierwszy w 21-letniej historii Nagrody Nike zwyciężył reportaż. Komisja postanowiła w tym roku nagrodzić książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, napisaną przez Cezarego Łazarewicza i wydaną przez wydawnictwo Czarne. Reportaż został poświęcony Grzegorzowi Przemykowi, młodemu poecie, pobitemu ze skutkiem śmiertelnym przez milicję w 1983 roku. W swojej książce autor nie tylko ukazał pełną historię Przemyka, lecz również przedstawił „cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych” – czytamy w materiałach promocyjnych wydawnictwa Czarne. Przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike, Tomasz Fiałkowski, w uzasadnieniu wyboru laureata powiedział:

„To historia sprzed ponad trzech dekad, z zamkniętej epoki, ale mechanizmy w niej opisane zawsze mogą się powtórzyć. Ta książka jest wiarygodnym świadectwem tamtego czasu”.

Stanisław Łubieński laureatem nagrody czytelników „Gazety Wyborczej”

O ile główną nagrodę zawsze przyznaje jury, o tyle czytelnicy „Gazety Wyborczej” mogą również głosować na swoich faworytów w plebiscycie organizowanym przez pismo. W tym roku najwięcej głosów od widzów zebrała książka Stanisława Łubieńskiego „Dwanaście srok za ogon”, również wydana przez wydawnictwo Czarne. Łubieński zapowiedział, że dyplom pragnie wystawić na aukcję, a uzyskany ze sprzedaży dochód przeznaczyć na obronę Puszczy Białowieskiej.

Kto jeszcze miał szansę na wygraną?

Pozostała piątka finalistów również może czuć się dumna ze znalezienia się w tak zaszczytnym gronie. Wśród nominowanych, którzy mieli szansę na zwycięstwo, znaleźli się: Radka Franczak z powieścią „Serce”, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska ze zbiorem poezji „Paraliż przysenny”, Jacek Podsiadło i zbiór poezji „Włos Bregueta”, Monika Sznajderman z esejem „Fałszerze pieprzu” oraz Krzysztof Środa z powieścią „Las nie uprzedza”.