Usuwanie ładunków elektrostatycznych za pomocą jonizatorów

Ładunki elektrostatyczne zjawisko niepożądane

Ładunki elektrostatyczne wytwarzają się bardzo często podczas procesów produkcyjnych, uniemożliwiają one lub osłabiają jakość ich wykonania. Stąd też stosuje się jonizatory, które można zastosować w wielu gałęziach przemysłu. Branże takie jak poligrafia, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy elektronika borykają się z problemami dotyczącymi ładunków elektrostatycznych. To zjawisko może doprowadzić do uszkodzeń układów elektronicznych lub nawet eksplozji!

Czym jest elektryzowanie?

 

To zjawisko, które wytwarza na danym ciele, materiale nadmiar ładunków o jednym znaku. Ściśle rzecz ujmując – to wzajemne przemieszczanie się między sobą dielektryków, czyli materiałów izolacyjnych. Do naelektryzowanych powierzchni w krótkim czasie przywiera kurz oraz wiele innych zanieczyszczeń. Dla eliminacji tego typu sytuacji służą jonizatory powietrza, które znane są też jako dejonizatory lub po prostu eliminatory ładunków elektrostatycznych.

Sprawdź też – odzież antyelektrostatyczna producent!

Jak działają jonizatory?

Urządzenia jakimi są jonizatory wykorzystują zjawisko wyładowania niezupełnego w procesie jonizowania powietrza. W asortymencie producentów występuje bardzo szeroki wybór listew, szczotek antystatycznych i innych narzędzi, które pozwalają na usuwanie ładunków elektrostatycznych. Problem elektryzacji statycznej dotyka coraz więcej zakładów przemysłowych, stąd jonizatory zyskują na popularności. Potrafią one w pełni zabezpieczyć linie produkcyjne.